Taichi Mantis Centrum

je tradiční škola čínských bojových umění, založená Sifu Jiřím Huškem.

Čemu se v naší škole věnujeme

Tai Chi (také známé jako Tchaj-ťi Čchüan, Tai Chi Chuan, Taijiquan) 

Naše škola je primárně zaměřena na výuku a studium vnitřního bojového umění Tai Chi Chuan podle tradičního stylu výuky rodiny Yang. Hlavním cílem Tai Chi Chuan je integrace těla a mysli, proto se provádí velmi pomalu, kontrolovaně, s důrazem na soustředěnou mysl, uvolněné a spojené tělo a nepřerušovaný a plynulý dech. Cvičíme takzvanou dlouhou formu „88 kroků“, kterou vytvořil mistr Yang Cheng Fu. Kromě ní se věnujeme i Tuei Shou (Pushing Hands practice), což je doplňková metoda partnerského cvičení, která pomáhá rozvíjet vnímání pohybu a záměru protivníka. Pokročilí žáci mají možnost studovat sestavu s tradičním čínským dlouhým mečem, zvaným Jian. 

Čchi-kung (Qi Gong)

Čchi-kung, který je rovněž známý pod označením „čínská jóga“, je metoda práce s tělesnou energií, kde se klade důraz na vnější a vnitřní složku cvičení. Vnější složku představuje provádění sestav cviků a regulace dechu , vnitřní pak práce s duševním pozadím, naslouchání tělu, zdravotní prevence i případná rehabilitace. Čchi-kung (doslova “práce s energií) je neinvazivní druh pohybu vhodný pro všechny věkové skupiny. 

Kudlanka Sedmi Hvězd (Qi Xing Tang Lang Quan) 

Kudlanka Sedmi Hvězd je severočínský bojový styl, pocházející z provincie Shāndōng, který je více než 350 let starý. Jedná se o celosvětově jeden z nejznámějších stylů čínského kung fu, který je velmi rychlý, dynamický a velmi dobře použitelný pro sebeobranu. Zahrnuje celou řadu různých druhů úderů, kopů i mnoho technik Qin Na (kloubních pák). Kudlanka Sedmi Hvězd je přímočarý styl, ve kterém se dá dosáhnout poměrně rychlých pokroků. Kudlanku trénujeme nejen jako sestavu, ale také ve formě praktických aplikací a sparringu. V rámci tréninku je možné se zaměřit i na pokročilý čchi-kung a pro pokročilé studenty je možnost studovat metodu železné dlaně (Iron Palm, Tieh Shou).

Tygří Spár  (Fu Jow Pai)

Styl Tygřího Spáru je jihočínský raritní kung fu styl, pocházející z province Kanton (Quandong). Toto umění, které se původně nazývalo styl Černého Tygra (Hark Fu Moon) přivezl do Spojených Států  mistr  Wong Moon Toy. Tygří spár vychází z tradičního systému chrámu Shao-Lin, který se nazývá Pět Zvířat (Ng Ying Gongfu) a napodobuje pohyby tygra. Zahrnuje metody chytání, trhání, drásání a mnoho dalších. Tento styl je určen pouze pro pokročilé žáky školy.

Instruktoři

Dan Falta

Narozen v roce 1976 v Praze, Dan započal studium tradičních čínských bojových umění pod vedením sifu Jiřího Huška v roce 2009. Věnuje se studiu Tai Chi Chuan a kudlančímu boxu, které  od roku 2022 rovněž i vyučuje. Mezi jeho hlavní zájmy patří Zen-Buddhismus, meditace a umění. Je certifikovaným masérem čínské masážní metody Tui Na.

Pavel Deýl

Narozen v roce 1975 v Praze, Pavel se věnuje bojovým uměním od roku 1986. Od roku 1990 studoval jihočínské Gung Fu, zejména Hung Gar. Později se věnoval Chen Tai Chi a plnokontaktnímu sportu Sanda. Od roku 2008 studoval pod vedením sifu Jiřího Huška styly Fu Jow Pai, Hung Gar a Yang Tai Chi. Od roku 2020 do roku 2022 vedl školu Jiřího Huška.